Asatru vs. Odynizm

Dział poświęcony zagadnieniom systemów filozoficzno-etycznych oraz rozważaniom na temat różnych dróg wiary.

Moderator: SamTen

Awatar użytkownika
hrabia2
Posty: 91
Rejestracja: wt lip 30, 2013 8:03 pm

Asatru vs. Odynizm

Postautor: hrabia2 » wt cze 03, 2014 8:32 pm

Witam wielu ludzi wie czym jest Asatru lecz wielu nie odróżnia Asatru od Odynizmu.
Wypisałem kluczowe różnice między Asatru a Odynizmem.


1. Ludzie Asatru rekonstruują starą pogańską religie, przenosząc ją do naszych czasów, Odyniści zaś nie rekonstruują przeszłości nie skupiają całej swej uwagi na odtwarzaniu i studiowaniu tego co było kiedyś… Ludzie Odyna czytają sagi i eddy tak samo jak Asatryjczycy lecz Odyniści wyciągają z nich wnioski(mądrość) która jest w nich zawarta dla nich najważniejsze są wartości. Duża większość ludzi z Asatru traktuje owe sagi i eddy poważnie są dla nich pogańską biblią.

2. Asatryjczycy często ubierają się jak średniowieczni wikingowie(poganie) i uczą się wymarłych języków. Odyniści uważają ten element za zbędny, skupiają się na teraźniejszości i działaniu ku lepszej przyszłości. Uważają że nie ma potrzeby zwracania się do bogów wymarłym językiem bo bogowie są na tyle inteligentni że rozumieją nie tyle co słowa a intencje danych słów.

3. Religia Asatru toleruje homoseksualizm, Odynizm nie toleruje tego rodzaju “odchyleń” i uważa je za nienaturalne. Przez to Odynizm jest o wiele bardziej zdefiniowany.

4. Odyniści wierzą że Odyn jest “wszechbogiem” Odynizm jest politeistyczny więc nie koncentruje się wyłącznie na Odynie.
Asatryjczycy myślą że jest zupełnie inaczej…

5. Wielu Odynistów twierdzi że Odynizm jest nie tyle co religijny ale również bazuje na tle duchowym, ekonomicznym, socjalnym i politycznym. Przez to odynizm kwalifikuje się jako ruch.
Asatru to jedynie sama religia.

6. Część Asatryjczyków uważa że prawdziwa religia Asatru jest tylko i wyłącznie dla ludzi pochodzenia Germańskiego(Saksońskiego) i Nordyckiego. Odynizm jest dla wszystkich ludzi ma na celu łączyć ludzi a nie ich dzielić…

7. Odynizm pragnie upadku “zachodu” i odbudowania go na nowo.
Asatru pozostaje w tej kwestii całkowicie neutralne.

Awatar użytkownika
kaiula
Posty: 153
Rejestracja: pn sie 19, 2013 3:31 pm

Postautor: kaiula » wt cze 10, 2014 10:30 pm

to ja juz wole kaczora i tuska


Wróć do „Systemy filozoficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość